Взаємодіючи з сайтом, ви погоджуєтесь з політикою конфіденційності.
Увага!

Ви використовуєте застарілий браузер Internet Explorer. Внаслідок цього сайт може працювати неправильно.

Будь ласка, скачайте та встановіть будь-який інший сучасний браузер. Це дозволить нашому та іншим сайтам продемонструвати більше можливостей.

Скачати сучасний браузер
Ігнорувати проблему і перейти на сайт

Історія створення бетону

Як створювали і використовували бетон наші предки
Історія створення бетону

Бетоном прийнято називати твердий будівельний матеріал, одержуваний при затвердінні суміші з в'яжучої речовини, наповнювачів для основи і води. Хоча, існують деякі види бетонів, де вода не використовується. Сьогодні ми поговоримо про історію створення і розвитку бетонних технологій, адже саме бетон є основним матеріалом в сучасному будівництві.

Дати однозначну відповідь про те, коли людство почало використовувати бетон, вчені поки не можуть. Імовірно, перші вироби з нього були створені більше 6000 років тому. Зразки стародавнього бетону знаходять по всьому світу. Найвідоміші з них відносяться до часів єгиптян, фінікійців, вавилонян, древніх римлян. Французький хімік Жозеф Давидовіц навіть висунув теорію, що єгипетські піраміди побудовані зі штучних блоків, склад яких аналогічний геополімерному бетону. Цю теорію підтримує ряд вчених, чиї дослідження призводять до таких же висновків, проте велика частина наукового співтовариства визнає дану теорію помилковою. Офіційна позиція єгиптологів говорить про те, що блоки вирізані з пісковика, який, в свою чергу, є ні що інше, як природний бетон — дрібні частинки піску, що пройшли природну цементацію.

Склад бетону змінювався з часом. Перші суміші складалися з гравію, і природного вапна або глини. Такий матеріал не володів достатньою міцністю і до наших днів збереглась невелика кількість будівель з бетону такого роду. Найбільш знамениті будови зі штучного каменю — будівлі Стародавнього Риму. Римляни перші стали додавати до складу особливий вид вулканічного попелу, що запускає реакцію з водою і вапном і значно зміцнює підсумковий продукт. Такий матеріал не страждає навіть від подальшої взаємодії з водою. Цей вид суміші римляни застосовували при будівництві мостів, водопроводів, доків, будівель. Знаменитий римський Пантеон побудований з бетонних блоків, а його купол досі є найбільшою конструкцією з неармованого бетону. Варто відзначити, що Пантеон побудований у другому тисячолітті до нашої ери.

Величезним стрибком у розвитку бетонної ери стало використання суміші в парі з армуючими конструкціями з металу. 50-ті роки XIX століття ознаменували початок широкого застосування залізобетонних конструкцій у багатьох сферах будівництва. Нові будівлі, побудовані за даною технологією стали міцнішими, зросла поверховість, скоротилися терміни зведення.

Сьогодні для будівництва різноманітних об'єктів застосовуються сотні видів бетонів в залежності від призначення. Вони міцні і довговічні, їм не страшні більшість зовнішніх впливів. Деякі сучасні бетони досягають міцності в 270 Мпа, що майже в 10 разів перевищує міцність звичайного бетону, використовуваного в більшості випадків, і порівнянна з міцністю граніту.